wygodna łazienka

Wygodna łazienka – jak ją wykonać?

Aranżowanie łazienki jest nieraz najtrudniejszym zadaniem w porównaniu z pracą nad innymi pomieszczeniami. Jak wykonać łazienkę? Odpowiedź nie jest prosta z uwagi na mnogość różnorodnych aspektów. Podczas planowania łazienki należy uwzględnić wiele czynników technicznych oraz szczegółów wymagających specjalistycznej wiedzy. Ważne są również potrzeby i oczekiwania domowników. Wykonywanie łazienki jest zatem procesem czasochłonnym i dość kosztownym.

Jakie kolory użyć do aranżacji idealnej łazienki?

Głównym zadaniem łazienki to funkcja sanitarna. Prócz rodzaju użytkowania liczą się też jej walory estetyczne a na to wpływ ma w dużej mierze kolor pomieszczenia wraz z jej asortymentem. Przy aranżacji łazienki warto skupić się na konkretnym stylu oraz rozmiarze. Pomocne mogą być tutaj inspiracje zaczerpnięte z najnowszych magazynów wnętrzarskich lub przeglądarki internetowej.

Do wybranych i dość popularnych styli w łazience należą:

  • industrialny – kolory pomieszczenia tworzone są zazwyczaj przez materiały, które zostały wykorzystane przy aranżacji,
  • śródziemnomorski – tutaj dużą rolę odgrywają ciepłe barwy w odcieniu ziemi lub morza w połączeniu z wyciszającą bielą,
  • współczesny – popularną paletą w tym stylu jest biel i czerń oraz kontrastowe zestawienia innych kolorów,
  • rustykalny – do łazienki o „swojskim” charakterze odpowiednie będą naturalne odcienie materiałów, czyli biel, kamień, drewno itp.,
  • styl transitional inaczej przejściowy – połączenie współczesności oraz klasyki pozwala na zastosowanie dostatecznie dużej ilości subtelnej gammy kolorystycznej o odcieniu brązu, niebieskiego, szarego lub drewna.

Spójna i jasna łazienka w Twoim domu

Wybór jasnej kolorystyki to praktyczne i bezpieczne rozwiązanie dla osób, które obawiają się zastosowania ciemnych tonacji i uzyskania efektu „jaskini”. Łazienka w tych odcieniach działa optymistycznie na nastrój. Wygląda estetycznie i ponadczasowo. Za sprawą dodatków w postaci różnorodnych akcesoriów łazienkowych np. uchwyt na papier toaletowy, mydelniczki, maty, dywaniki, wagi itp., które da się wymieniać, można być na bieżąco z aktualnymi trendami. Ważne jest jednak by aranżując łazienkę w jasnych tonacjach zachować delikatną różnicę odcieni ścian i podłogi. Uzyskany tym sposobem efekt będzie bardziej spójny i ciekawszy.

Strefa umywalki – zadbaj o komfort jej użytkowania

Aby strefa umywalki spełniała swoją funkcję powinna znajdować się w miejscu, który zapewni komfort jej użytkowania. Wyzwaniem jest zaaranżować ją w odpowiedni sposób uwzględniający osoby, które będą z niej korzystały (młoda para, rodzina z dziećmi, osoby starsze). Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele modeli. W strefie umywalki może (ale nie musi) znaleźć się również lustro, blat łazienkowy, szafki podwieszane i stojące a także niewielkie elementy wyposażenia. Takie rozwiązanie jest dużym atutem i przyczynia się do większego komfortu użytkowania.

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Dobrym sposobem na powiększenie metrażu łazienki jest zastosowanie jasnych barw. To rozwiązanie stosuje się w celu zachowania harmonii i ładu pomieszczenia. Dość często spotykane jest wśród właścicieli mniejszych mieszkań lub kawalerek. Optyczne powiększenie łazienki wiąże się również z takimi zabiegami jak:

  • zestawieniem stonowanych wzorów np. na płytkach czy innym umeblowaniu,
  • inwestycja w dobrej jakości oświetlenie (im jaśniej tym lepiej),
  • zastosowanie szklanych kabin prysznicowych oraz luster.
podróżowanie kamperem Previous post Zalety podróżowania kamperem
miłość swojego życia Next post Miłość swojego życia – jak ją rozpoznać?