Szekle czy szakle – czym są i jakie mają zastosowanie?
Szekle czy szakle – czym są i jakie mają zastosowanie?
Szekla jest prostym metalowym elementem w kształcie litery U lub omegi, którego zamkniętym obwodem jest śruba sprężysta lub ruchomy stalowy element w kształcie zapadki. Elementy blokujące są przymocowane do otworów na każdym końcu korpusu szekli. Szakle wykonane są z wysokiej jakości stali, stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Służą one do tworzenia połączeń linowych i łańcuchowych w różnych sytuacjach przemysłowych i transportowych ze względu na swoją wysoką wytrzymałość, konstrukcję, a także łatwy montaż i demontaż. W przemyśle dźwigowym są to standardowe elementy w budowie zawiesi i często służą do łączenia lin z hakami lub cięgnami, spotykanymi z innymi elementami mocującymi.
Szakle i ich zastosowanie
Szakle wszelkiego rodzaju służą do łączenia ze sobą odcinków liny, łańcucha lub do łączenia lin i łańcuchów z innymi przedmiotami, takimi jak haki i ogniwa. Prosta konstrukcja i duża wytrzymałość sprawiają, że idealnie nadają się do produkcji lin jedno- i wielosplotowych oraz zawiesi łańcuchowych o różnych zakończeniach trzonków. Sama szakla może być również zakończeniem pasa mocującego, umożliwiając przymocowanie zawiesia do punktów mocowania ładunku w różnych sytuacjach transportowych. Szekle mogą być również używane z zawiesiami pasowymi. Sprawdzają się także w żeglarstwie, gdzie służą do mocowania lin podtrzymujących żagle i innych elementów takielunku. Szekle bardzo dobrze sprawdzają się w warsztatach samochodowych, rolnictwie, a także w różnych zastosowaniach nieprzemysłowych, gdzie trzeba łączyć liny, sznurki i pasy z innymi przedmiotami.
W jaki sposób montuje się szakle?
Używanie szakli, jak każdego urządzenia podnoszącego, wymaga znajomości zasad obsługi i bezpieczeństwa. Użytkownicy szekli powinni zapoznać się zarówno z instrukcją obsługi szekli, jak i z zasadami jej montażu. Podczas umieszczania ładunku na szekli ważne jest, aby obracała się (blokowała) prawidłowo, a ładunek był umieszczony stabilnie. Podczas podnoszenia ładunku za pomocą dwóch zawiesi przymocowanych do szekli kąt między nimi nie może być większy niż 90 stopni. Szekla, która jest przykręcona do podniesionego elementu, musi być następnie zamontowana tak, aby można ją było obracać i zmieniać położenie zgodnie z nachyleniem liny. Podczas używania szekli do zakładania pętli linowej, przesuwana część liny powinna być zaczepiona do zabłąka. Wszystkie ważne zasady podnoszenia i transportu ładunków obowiązują podczas korzystania z szakli. Nie wolno przechodzić pod ładunkiem lub w pobliżu zawieszonych ładunków. Ponadto należy stosować się do przepisów dotyczących użytkowania urządzeń dźwignicowych.
Jakie szakle wybrać?
Szakle podłużne są najczęściej używane do połączeń pojedynczych ogniw, takich jak zawiesia jednocięgnowe lub z oddzielnymi połączeniami linowymi. Okrągłe szakle służą do łączenia wielu części, takich jak np. wielocięgnowe zawiesie. Większe oczka na okrągłym szeklu pozwalają zawiesiu na swobodniejsze poruszanie się i łatwiejszą regulację.