
Pracujesz przy komputerze? Uważaj na nadgarstki!
Pracujesz przy komputerze? Uważaj na nadgarstki!
Wielogodzinna praca przy komputerze prowadzi do zaniku mięśni nadgarstków. Działaj więc, zanim to „coś” Cię dopadnie! Są skuteczne sposoby, aby temu zapobiec. Jeśli stan zbagatelizujesz, nie będziesz mógł się napić nawet herbaty.
Pierwsze oznaki choroby nadgarstków, które powinny Cię zaniepokoić
Jeżeli długo pracujesz przy klawiaturze komputera, po pewnym czasie pojawia się ból w nadgarstkach i palcach oraz ich sztywnienie. Jeśli zbagatelizujesz ten stan i nic nie będziesz z tym robić, zaczniesz później odczuwać drętwienie ręki. Najczęściej stan ten pojawia się podczas snu. Gdy tę dolegliwość również zbagatelizujesz, nie zdziw się, że zaczną Ci zanikać mięśnie nadgarstków.
Nie czekaj, aż Twoje mięśnie w nadgarstkach przestaną żyć. Bądź świadomy konsekwencji długotrwałego klikania w klawiaturę. Dotyczy to nie tylko osób pracujących w biurze, ale także pisarzy, copywriterów, i wszystkich, których praca polega na pisaniu. Ten sam problem może pojawić się u graczy komputerowych.
Jak uniknąć chorób nadgarstka?
Jeśli pracujesz przy komputerze, zwróć uwagę, pod jakim kątem są Twoje nadgarstki. Jeśli są wygięte w dół lub do góry, musisz skorygować ten stan. Prawidłowo nadgarstki powinny być proste, ułożone równolegle do klawiatury.
Zadbaj o prawidłową postawę. Plecy powinny być wyprostowane, bez pochylania się nad komputerem. Nogi winny być ustawione pod kątem prostym.
Zawsze zadbaj o ćwiczenia gimnastyczne rąk w nadgarstkach. Ćwiczenia gimnastyczne całego ciała powinny być praktykowane przynajmniej 2 razy w tygodniu, a skoro pracujesz przy komputerze, musisz pamiętać również o swoich nadgarstkach.
Jakie ćwiczenia nadgarstków wykonywać?
W trakcie pracy stosuj przerywniki w pisaniu i pobaw się dłońmi. Poruszaj nimi w górę i w dół oraz na boki, aktywując mięśnie nadgarstków. Wystaw dłonie przed siebie i wyprostuj palce. Patrz na swoje dłonie, przekręcając je raz wierzchem, raz spodem.
Wyobraź sobie, że trzymasz pacami pokrętła przed sobą. Kręć nadgarstkami w lewo i w prawo, tak jakbyś kręcił pokrętłami. Zwiń dłonie w pięści i próbuj nimi zataczać kółka raz w jedną stronę, raz w drugą.
Wyciągnij ramiona przed siebie, złap się za dłonie, splatając ze sobą palce i prostując je. Przekręcaj dłońmi przed sobą tak, abyś mógł zobaczyć naprzemiennie ich wierzch i spód. Staraj się mieć przy tym ćwiczeniu wyprostowane łokcie.
Splecione dłonie z wyprostowanymi dłońmi połóż na głowie. Unoś je w górę do momentu wyprostowania łokci. Obracaj dłonie za każdym wyprostowaniem łokci raz wierzchem dłoni ku górze, raz ku dołowi.
Niedomagające nadgarstki – kiedy potrzebny lekarz?
Jeżeli ćwiczenia profilaktyczne nie zapobiegną schorzeniu lub gdy pomimo tych ćwiczeń istniejący już problem nie znika, konieczna jest wizyta u specjalisty. Ortopeda zleci badania, które pomogą w zdiagnozowaniu stopnia zaawansowania choroby. Znając wyniki badań, lekarz będzie mógł zastosować konkretne leczenie.
Bagatelizowanie problemu i udawanie twardziela może jedynie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w nadgarstkach. W takim przypadku całkowite wyleczenie z nadwątlonych nadgarstków będzie niemożliwe. Długotrwale uciśnięty nerw może doprowadzić do nieodwracalnego zaniku mięśni. Spowoduje to m.in. niemożność utrzymania w dłoni np. garnuszka z herbatą.