Metody kontrolowania poziomu hałasu – materiały wygłuszające, maty wygłuszające

Metody kontrolowania poziomu hałasu – materiały wygłuszające, maty wygłuszające

Kontrolowanie poziomu hałasu ma swoje zastosowanie w wielu branżach. Budownictwo, drogownictwo, motoryzacja i wiele innych nie mogłoby się obejść bez możliwości skutecznego wygłuszania. Wyróżniamy 2 rodzaje metod kontrolowania dźwięków: izolowanie i pochłanianie. Ten podział określa stopień dźwiękoszczelności danej metody i zastosowanych materiałów. Izolowanie oraz pochłanianie ma zastosowanie przy akumulacji hałasu przenoszonego zarówno przez konstrukcje, jak i powietrze. 

Rodzaje materiałów wygłuszających

Ile branż tyle sposobów i materiałów do wygłuszania. Najczęściej jednak stosowanymi materiałami wygłuszającymi są maty, pianki i maty wygłuszające. Pochłanianie dźwięków przenoszonych przez konstrukcje odbywa się poprzez przekształcenie energii, jaką wytwarza dany dźwięk w energię termiczną. Przy wchłanianiu hałasu tego typu stosowane są materiały przymocowane lub przyklejone do korpusu, aby hałas przenoszony przez konstrukcję został pochłonięty tuż przed tym, nim zostanie przeniesiony przez powietrze. Do izolowania hałasu przenoszonego przez konstrukcję stosowane są materiały blokujące rozprzestrzenianie się dźwięku. Materiały do całkowitej izolacji są elastyczne i stosunkowo duże. W zasadzie im większy element tym wyższy poziom chłonności dźwięku.

Izolacja a pochłanianie

Skoro znamy podstawowy podział sposobów kontrolowania dźwięków oraz rodzaje materiałów, warto pochylić się nad jeszcze jednym parametrem. Czym w różni się dźwiękochłonność od dźwiękoszczelności. Czy to nie to samo? W tym przypadku nie. Ten parametr jest najczęściej mylonym zjawiskiem przy doborze odpowiednich materiałów akustycznych. Pochłanianie, czyli zdolność do blokowania jakiegoś poziomu hałasu np. między sąsiadującymi pomieszczeniami – to właśnie jest dźwiękochłonność. Dźwiękoizolacyjność to nic innego jak izolacja, czyli pochłanianie dźwięku, redukcja przenikania dźwięków do innych pomieszczeń. Zdarza się tak, że musimy zapewnić jedno i drugie. Tak jest np. w przypadku pokoju odsłuchowego, gdzie istotna jest zarówno zapewnienie dobrej izolacji i zastosowanie odpowiednich materiałów pochłaniających. Dźwiękochłonność a dźwiękoszczelność znacząco różnią się od siebie w efekcie finalnym i należy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze konieczne jest pełne wygłuszenie danego pomieszczenia. Dobierając metodę trzeba wiedzieć, na jakim poziomie izolowania nam zależy. Zupełnie inną decyzję podejmie osoba, która wyposaża studio muzyczne, a inną rodzic, który jednak chciałby słyszeć swoje dziecko bawiące się za ścianą. 

Skuteczne izolowanie akustyczne – maty akustyczne

Maty akustyczne dzielimy na maty dekarskie, piankowe, filcowe, kauczukowe, z laminu, bitumiczne i butylowe. Ze względu na mnogość rodzajów i wielkości paneli, maty akustyczne uważane są za jeden z najskuteczniejszych materiałów akustycznych. Ich sposób działania jest bardzo prosty, tak samo jest z montażem. Wykorzystywane, do wyciszania pomieszczeń, świetnie też sprawdzają się w motoryzacji przy np. wygłaszaniu pracy silnika czy uzyskania odpowiedniego dźwięku zestawów car audio. Jest to również must have studiów nagraniowych. Cena za panel zaczyna się od 2 zł za panel o grubości 4 cm i wym. 25×25 cm. 

Istotny jest pomiar 

Dla skutecznego efektu całkowitej lub częściowej izolacji istotne jest wykonanie pomiaru wygłuszenia hałasu przy uwzględnieniu współczynnika strat. Ocena ciśnienie fal dźwiękowych odbywa się przy zastosowaniu miernika z mikrofonem, który w oparciu o odpowiednie filtry częstotliwości daje wynik mierzony w decybelach (db). Dla skutecznej oceny chłonności dźwiękowej do wykonania skutecznego pomiaru uwzględnia się współczynnik strat „d”. Jest to miara zdolności pochłaniania dźwięków dla materiałów. Współczynnik ten obrazuje jak duża część energii dźwiękowej w formie fal zostanie zaabsorbowana przez dany materiał akustyczny. 

Więcej informacji znajdziesz w sklepie: woronko-kleje.pl

płacząca kobieta Next post Rodzaje zaburzeń w psychologii