Opryszczka

Jak wyleczyć opryszczkę?

Opryszczka często potrafi nas zaskoczyć, pojawić się w najmniej odpowiednim momencie i przynieść parę nieprzyjemnych dolegliwości.

1. Czym jest opryszczka?

Jest to choroba skórna, która dotyka najczęściej okolicy ust lub dróg płciowych. Opryszczka zwykła wywoływana jest przez wirus HSV, a zarażenie się nim oznacza często ciągłe nawroty. Możemy wyróżnić dwa typy wirusa opryszczki:
• HSV1 – dotyczy infekcji jamy ustnej,
• HSV2 – dotyczy infekcji dróg płciowych

2. Jakie są przyczyny powstawania opryszczki?

Wirus opryszczki znajduje się w wydzielinach i wnika do organizmu poprzez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową. Do zakażenia wirusem HSV1 może dojść już w okresie dziecięcym i jest najczęściej spowodowanym np. używaniem tych samych sztućców. Wirus HSV2 przenoszony jest natomiast drogą płciową poprzez kontakty seksualne z zakażoną osobą. Zdarza się również zakażenie opryszczką w czasie ciąży i przeniesienie wirusa na płód lub noworodka.
Nawrotom opryszczki sprzyja bardzo silny stres, miesiączka, choroby zakaźne lub wysiłek fizyczny.

3. Jakie są objawy opryszczki?

Zdarza się, że niektórzy przechodzą wirus opryszczki bezobjawowo natomiast są nosicielami aż do końca życia.
Najczęściej opryszczka pojawia się na granicy wargi i przyjmuje postać nabrzmiałego pęcherzyka, który wypełniony jest płynem surowiczym. Miejsce zakażone jest zaczerwienione, często bolesne, a osoba zakażona czuje pieczenie i mrowienie. Opryszczka atakująca narządy płciowe ma jednak cięższy przebieg. Zdarza się, że występuje tutaj wysoka gorączka, ból głowy oraz mięśni. Pęcherzyki powstałe w wyniku wirusa HSV2 powstają u mężczyzn przeważnie na prąciu, natomiast u kobiet są to okolice warg sromowych.

4. Jak wygląda leczenie opryszczki i o czym warto pamiętać?

Infekcja trwa zwykle od 4 do 10 dni. Najczęściej zmiany goją się samoistnie. Jeśli zdecydujemy się na leczenie domowe pamiętajmy aby nie przebijać pęcherzyków z płynem surowiczym. Zastosujmy natomiast okłady m.in. z rumianku, skrzypu polnego albo melisy. Obecnie jednak dostępne są skuteczne leki na opryszczkę bez recepty. Aby przyśpieszyć leczenie warto zastosować kremy antybakteryjne dostępne w aptece. Są one skoncentrowane przede wszystkim na szybkim wysuszeniu i zlikwidowaniu pęcherzyków. Zawierają w sobie lek acyklowir, który działa przeciwwirusowo.
Możemy sięgnąć również po bardzo wygodne plastry na opryszczkę. Ich główną zaletą jest to, że są niewidoczne, bardzo komfortowe i działają łagodząco. Systematyczne stosowanie kremów, żeli lub plastrów znacznie przyśpiesza proces gojenia się ale również szybko eliminuje nieprzyjemne dolegliwości.
Obecnie możemy zastosować również metodę ledoterapii, która wykorzystuje oddziaływanie światła widzialnego w leczeniu opryszczki. Ledy medyczne są całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Jeśli nie mamy żadnych przeciwwskazań żeby przeprowadzić taki zabieg z powodzeniem możemy do wykonać.
Jeżeli natomiast występuje problem z ciągłymi nawrotami opryszczki warto zadbać o układ odpornościowy. Możemy to zrobić dzięki suplementom, zdrowym nawykom żywieniowym i witaminom, które wzmocnią nasz organizm.

Samotność Previous post W jaki sposób pomóc osobie samotnej?
podróżowanie kamperem Next post Zalety podróżowania kamperem