Czym jest farma fotowoltaiczna?

Zwiększa się grupa osób, która decyduje się na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Obecnie z roku na rok zyskuje na popularności pozyskiwanie energii z: wiatru, słońca, biopaliwa. Energię ze słońca pobiera się wykorzystując do tego celu panele fotowoltaiczne. Praktycznie każdy z nas wie co kryje się pod pojęciem fotowoltaiki. Jednak istnieje jeszcze coś takiego jak farmy fotowoltaiczne, których nie ma aż tak wielkiego szumu. W tym artykule będziesz mógł więc zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat owych farm, a także dowiesz się czy takie rozwiązanie jest opłacalne.

Co to jest farma fotowoltaiczna?

Obecnie z roku na rok liczba osób pozyskujących energię ze słońca rośnie. Do tego celu korzysta się z odpowiednich instalacji fotowoltaicznych. Prąd pozyskany w ekologiczny sposób wykorzystuje się do uruchomienia niezbędnych urządzeń elektrycznych w domu. Jednak w Europie coraz częściej przejeżdżając obok gospodarstw możemy spotkać farmę fotowoltaiczną za pomocą, której jesteśmy w stanie pozyskać większą ilość energii.

Projekty farm fotowoltaicznych  

Projektowanie farm fotowoltaicznych to jeden z niezwykle ważnych aspektów. W 90% takie farmy montowane są na gruncie. Najczęściej pod budowę korzysta się z nieużytków rolnych. Ważne by przed wyborem terenu zwrócić uwagę na to, czy jest to miejsce o dużym nasłonecznieniu tak, aby potencjał paneli fotowoltaicznych był wykorzystany w 100%. Farma fotowoltaiczna to grupa podzespołów, która produkuje więcej niż 50 kW mocy. Dodatkowo warto wspomnieć, że poprzez szybki rozwój technologii instalacje te stają się coraz bardziej wydajniejsze. Również za stworzeniem farmy fotowoltaicznej przemawiają rosnące z miesiąca na miesiąc ceny jakie przychodzi nam zapłacić za prąd, gdyż możemy zatrzymać ich wzrost lub w najlepszym przypadku je obniżyć.

Dofinansowanie do farm fotowoltaicznych

Za finansowanie farm fotowoltaicznych odpowiada narodowy fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który po raz kolejny w Polsce w ramach programu Energia Plus daje nam możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie do owej inwestycji. W 2022 i 2023 roku w efekcie jesteśmy w stanie uzyskać 30 tys zł na prace związane z budową farmy fotowoltaicznej.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne

Kompleksowa budowa farm fotowoltaicznych uwzględnia również mikroinstalacje, które nie produkują więcej mocy niż 50 kW. Najczęściej podłącza się je do sieci energetycznej dzięki czemu jesteśmy w stanie nadwyżki prądowe odsprzedać swojemu dostawcy prądu. Dodatkowo takiej instalacji nie musimy zgłaszać, gdyż pokrywają one jedynie zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat budowy farm fotowoltaicznych, koniecznie zajrzyj na: https://lighthief.com/budujemy-farmy-fotowoltaiczne/

Previous post Smartfon Realme 8 – jak wygląda łączność, parametry i wersja Pro?
Next post Co wpływa na budowanie odporności? Rola kwasów omega-3 w zwalczaniu chorób