
Co je koń? Jakie zioła i suplementy dla konia?
Dbajmy o konie
Koń nie samą trawą żyje, ale jest ona mimo wszystko najważniejszym pokarmem dla niego oraz siano. Kopytny wypasany na łące ma możliwość zjeść soczystą darń. Jeżeli rosną wśród źdźbeł trawy również przeróżne zioła, które koń zje, będzie on dzięki temu zdrowy i pełny energii. Można mu w razie konieczności podawać gotowe suplementy dla konia i pasze. Wszystkie te dodatki jednak powinny być konsultowane z weterynarzem.
Jak dobrze karmić konia? – Trawa i siano dla konia
Koń musi co chwila podjadać, ponieważ ma mały żołądek nieadekwatny pojemnością do dużego ciała konia. Jest zatem zbyt mały, aby mógł się najeść do syta i żeby mu to wystarczyło przez cały dzień. Zwierzę to przygotowane zostało przez naturę do biegania, a do tego potrzebny jest lekki żołądek. Stąd jego mała objętość.
Zawsze koń musi mieć siano do żucia. Dobrze, gdy jest ono pozbawione ziemi i wszelkich pyłów. Wysokiej jakości siano zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jest bez piachu i pozbawione jest całych kęp wyrwanych razem z korzeniami. Siano dla konia powinno być odpowiednio wysuszone, najlepiej w suszarniach do tego celu wykorzystywanych.
Ścięta trawa pozostawiona na łące powinna być wielokrotnie przewracana, aby siano schło bez zawilgocenia. Wilgotne źdźbła trawy szybko pokrywają się pleśnią i butwieją, co powoduje u konia różne niedomagania zdrowotne.
Zioła dla konia prosto z łąki – jakie?
Jeżeli puścimy samopas konia na pastwisko obsiane nie tylko trawą, ale także mniszkiem lekarski i rumiankiem pospolitym, babką (lancetowatą i szerokolistną) zauważymy, że zwierzę chętnie zetnie te rośliny i skonsumuje ze smakiem. Dzięki temu zadba sam o swoją wątrobę i cały układ trawienny oraz odporność organizmu na choroby. Zioła dla konia warto posiać między trawą, aby zawsze były one do dyspozycji wypasanego zwierzęcia.
Jeżeli na naszej łące rośnie wyłącznie trawa, pomóżmy koniowi być dobrze odżywionym poprzez podawanie im gotowych preparatów lub suszu z ziół. Suplementy tego typu utrzymają naszego konia w dobrej kondycji. Na jesień, zimę i wiosnę zaopatrzmy konia w pellet paszowy, odpowiedni dla naszego wierzchowca. Skład granulek dla koni jest różny, dlatego należy patrzeć na etykiety i czytać zawartość składników odżywczych w danej paszy.
Jak już wspomniano, wszelkie podawanie gotowych pasz, ich mieszanek i suplementów diety dla konia powinno być konsultowane z lekarzem. Weterynarz od koni zbada kopytnego, zważy go, zapyta o to, jakie czynności wierzchowiec wykonuje w ciągu dnia i obliczy ilość paszy i suplementów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaką porcję tych specjałów będziemy musieli podać ulubieńcowi w ciągu całego dnia.